ПРОТЕТИКА

Протетичната дентална медицина се занимава с възстановяването на единични зъби с разрушена корона, както и с дефекти в зъбните редици, причинени от липсата на един, няколко или всички естествени зъби.

Методи на протетично лечение:

  • Корони на единични зъби

  • Мостове

  • Фасети

  • Частични протези

  • Адхезивни мостове

  • Цели протези

Корони

Корона се поставя, когато зъбът е силно разрушен или след кореново лечение, което намалява устойчивостта му на дъвкателните сили. Короната предпазва зъба от „разцепване“ и възстановява неговата функция и естетика.

Мостове

Мостовете са решение при липса на зъби, като използват съседните зъби за опора. Недостатъкът е, че изискват изпиляване на околните зъби, които често могат да бъдат напълно здрави. По тази причина все повече пациенти предпочитат да заместват липсващите си зъби с импланти, но мостовете остават популярни поради по-достъпната им цена.

Видове корони и мостове

  1. Металокерамични корони и мостове
    Металокерамичните корони предлагат добра здравина и приемлива естетика, особено за странични зони. Основните недостатъци са алергични реакции към метала (в редки случаи) и потъмняване на венеца при тънка лигавица. Те са най-разпространени и с най-достъпна цена.

  2. Циркониеви корони и мостове
    Циркониевите корони се отличават с отлична здравина и по-добра естетика в сравнение с металокерамиката. Не причиняват потъмняване на венеца и са хипоалергенни, но им липсва прозрачността на естествените зъби.

  3. Корони от литиев дисиликат (IPS e.max)
    Тези корони възпроизвеждат най-точно естествената прозрачност на зъбите и са предпочитан вариант за предните зъби. Макар да са здрави за единични корони, те не са подходящи за големи мостове в страничните участъци. Също така, този материал позволява адхезивно циментиране, което го прави подходящ за изработка на фасети с отлична естетика.

Частични и тотални протези

Частичните и тоталните протези са снемаеми конструкции за възстановяване на липсващи зъби. Те могат да бъдат изработени от твърда или еластична пластмаса (Thermosense). Процесът включва няколко посещения, при които се взимат отпечатъци, определя се захапката и се прави проба с наредените зъби. След изработването на протезата следва адаптационен период, по време на който пациентът свиква с нея. Ако има първоначален дискомфорт и протриване на лигавицата, те се коригират при последващи контролни прегледи.